18 / 04 / 17

Czy warto iść na studia podyplomowe? Jaki kierunek wybrać?

Studia podyplomowe to rok lub dwa lata, które wystarczą, aby wzbogacić swoją wiedzę w danej dziedzinie lub też zdobyć nową specjalizację. Często jednak z podjęciem takiego wyzwania wiąże się duży koszt (osiągający nawet kilkanaście tysięcy złotych). Przy czym część z tych, którzy podjęli taką decyzję, po ukończeniu nauki żałuje straconego czasu i pieniędzy. Czy warto zatem iść na studia podyplomowe?

Ucz się ucz…?

Poszerzanie wiedzy i zdobywanie nowych kwalifikacji to inwestycja w samego siebie. Jeśli chcemy, aby się ona nam zwróciła, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: „dlaczego chcę pójść na studia podyplomowe?” Wybór taki może być podyktowany pracą zawodową – może być drogą do uzyskania awansu w danym miejscu pracy lub też otwierać możliwość jej zmiany na lepszą. Nie musi być to jednak jedyna z motywacji. Naukę w późniejszych latach, gdy już pracujemy zawodowo, możemy podjąć wyłącznie ze względu na nasze zainteresowania, jako hobby. „Zwrotem” w przypadku takiej inwestycji jest dobre samopoczucie, samorealizacja, satysfakcja. Studia mogą być odskocznią od pracy, której nie lubimy, ale której nie chcemy zmieniać np. ze względu na dobre warunki finansowe. Innymi słowy: studia podyplomowe podjąć warto, o ile decyzja wynika z naszych potrzeb (wynikających z realiów rynku pracy bądź też z wewnętrznej motywacji) i wiemy, co dzięki niej chcemy osiągnąć.

„Umowę o pracę miałam na rok. Była to umowa na zastępstwo. Pracowało mi się dobrze, ale po kilku miesiącach dowiedziałam się, że koleżanka, którą zastępowałam, na pewno będzie chciała wrócić w terminie z urlopu macierzyńskiego. Wówczas podjęłam decyzję o podjęciu studiów podyplomowych, w celu potwierdzenia nabywanych właśnie nowych kwalifikacji. Uznałam bowiem, że to ostatni dzwonek, aby zwiększyć swoją wartość na rynku pracy, póki jeszcze mam pracę na etacie (mimo iż z umową na czas określony) i stałe dochody. Obecnie skończyłam pierwszy semestr rocznych studiów podyplomowych. Jestem bardzo zadowolona z wybranego kierunku, nie żałuję zainwestowanych pieniędzy. Mam nadzieję, że rzeczywiście, mając odpowiedni „papierek”, w niedługiej przyszłości będzie mi łatwiej znaleźć pracę, na której mi zależy”.

„W redakcji branżowej pracowałem ponad 3 lata. Szef był bardzo zadowolony z tego, jak wykonuję moje obowiązki. Po pewnym czasie jednak ja sam uznałem, że nie mam żadnego potwierdzenia dla moich kompetencji – które są odpowiednie, nabyte jednak wyłącznie poprzez praktyczne doświadczenie. Podjąłem i ukończyłem studia podyplomowe z zakresu kultury języka i komunikacji. Po zakończeniu nauki jednak bardzo niemiło się rozczarowałem. Szef zaczął mnie dużo gorzej traktować. Odsunął mnie od ciekawych projektów, a zaczął wyznaczać obowiązki takie, do których na pewno żadne dodatkowe studia nie były potrzebne! Szybko dowiedziałem się, o co chodzi… Przełożony uznał, że chcę go „wygryźć” i dlatego postanowiłem zdobyć formalne potwierdzenie moich kompetencji (którego on, jak się okazało, nie ma…). W ostateczności zmieniłem pracę. Czy uważam, że warto było iść na studia podyplomowe? Tak, uważam, że warto, choć nie przewidziałem wszystkich konsekwencji takiego wyboru i zanim wyszedłem na prostą, musiałem przejść przez sytuacje bardzo stresujące.”

Studia podyplomowe – co jest tu jeszcze ważne?

Gdy  odpowiedź na pytanie: „czy warto iść na studia podyplomowe?” w naszym przypadku brzmi twierdząco, powinniśmy zastanowić się jeszcze nad jedną rzeczą – jaką uczelnię wybrać? Możemy bowiem kierować się prestiżem danej placówki, licząc na wysoką jakość przekazywanej w niej edukacji i wybrać np. naukę na jednym z uniwersytetów. Możemy zaś postawić wyłącznie na aspekt praktyczny. Studia podyplomowe to np. szansa na zdobycie szerokich kontaktów w biznesie (chodzi o wykładowców, którymi mogą być np. prezesi dużych form etc.). Wówczas wybór padnie pewno raczej na szkołę prywatną.

Dobrze też zasięgnąć języka u tych, co już taką naukę mają za sobą.

Fora internetowe są pełne opinii na temat szkół wyższych oraz poszczególnych kierunków. Ważna będzie też na pewno wysokość czesnego, tym bardziej jeśli dysponujemy szczupłym funduszem. Nie doradzalibyśmy jednak wyboru najtańszej oferty, tylko dlatego, że nas na nią stać, a na inne nie. Jeśli barierą w dokonaniu dobrego (jak nam się wydaje) wyboru jest wyłącznie nasz budżet – poczekajmy. Poświęćmy rok np. na zarobienie dodatkowych pieniędzy. Ich źródłem może być np. praca tymczasowa (jako praca dodatkowa). Na rynku dostępne są rzetelne agencje pracy tymczasowej, których konsultanci wyszukają formę takiego zatrudnienia, jakie nam w danym momencie odpowiada. Innym rozwiązaniem może być np. dofinansowanie naszej nauki przez zakład pracy, w którym jesteśmy zatrudnieni. Pamiętajmy tylko, że taki układ często ma swoją stronę „lojalnościową” – tzn. musimy się zobowiązać, że po zakończeniu nauki daną liczbę lat przepracujemy właśnie dla pracodawcy, który pomógł nam ją sfinansować. Nie każdy lubi takie zobowiązania.

A zatem: czy warto?

Generalnie tak. Ale nie bez namysłu. Przed podjęciem studiów podyplomowych zastanówmy się, jaki cel dzięki dodatkowej nauce chcemy osiągnąć. Czy chcemy zdobyć wąską specjalizację, czy poszerzyć już posiadaną wiedzę, a może trochę zmienić kierunek, w którym jak dotychczas zmierzała nasza edukacja? Z jakimi konsekwencjami naszej decyzji przyjdzie nam się mierzyć w naszym miejscu pracy? Czy zawsze będą one pozytywne? Jeśli nie, czy gotowi będziemy na dalsze zmiany w naszym życiu zawodowym? Od odpowiedzi na te pytania zależeć będzie nie tylko, jaki kierunek studiów wybierzemy, ale czy w ogóle ich się podejmiemy.

Inne wpisy na blogu:

Rodzaje benefitów dla pracownika Połączenie życia zawodowego z życiem rodzinnym […]

05 / 12 / 17

Kim są Baby Boomersi?

Baby Boomersi to najstarsze pokolenie na rynku pracy i jednocześnie […]

To możliwość spełniania marzeń sprawia, że życie jest tak fascynujące. […]