12 / 05 / 17

Co w CV jest najważniejsze?

Wszyscy myślą, że wiedzą jak je dobrze napisać. Pozornie prosty dokument, w którym powinno się zamieszczać informacje zawodowe decyduje o karierze zawodowej. Jak stworzyć idealne CV, które pomoże otrzymać prace marzeń?

CV współcześnie

Warto zacząć od tego, że dzisiaj CV to nie tylko nasz życiorys zawodowy przedstawiony w pliku w PDF z historią zawodową. Można je przedstawić za pomocą innych środków, np. w formie prezentacji czy filmu, w którym kandydat opowiada o sobie. To doskonałe narzędzia, które można wykorzystać w wielu miejscach i przy wielu okazjach, aby lepiej i kreatywniej opisać siebie. Pamiętaj, że forma i sposób komunikacji powinny być dopasowane do konkretnej organizacji, stanowiska i branży o które ubiegamy.

Forma CV i sposób komunikacji powinny być dopasowane do rekrutacji, organizacji i stanowiska,
o które się ubiegamy
. Na przykład, CV w formie puzzli albo ulotki bardziej sprawdzi się w rekrutacji do działu kreatywnego niż księgowo-kadrowego.

Jak powinno wyglądać CV?

Jeśli decydujesz się na CV w formie pisemnej musisz zadbać o każdy szczegół. Powinno być dobre pod względem merytoryki i estetyki, a także spójne z profilem na LinkedIn czy Goldenline. Jeśli masz tam zawarte informacje sprzeczne ze swoimi profilami na Social Media to nie jesteś wiarygodnym kandydatem dla potencjalnego pracodawcy. Więc zasada numer jeden brzmi: pisz prawdę!

Przykuj uwagę!

CV musi być czytelne. Jeśli jest rozjechane, ma mało informacji, a na kartce są puste miejsca to Twoje CV już na wstępie może trafić do kosza. Nawet jeśli spełniasz wszystkie wymagania potencjalnego pracodawcy.

Korzystaj z kreatorów!

Przemyślane, uporządkowane i dobrze zaprojektowane CV to pierwszy krok do sukcesu. Dzięki czytelnemu dokumentowi sprawisz, że przykujesz uwagę rekrutera. Właśnie dlatego warto korzystać
z kreatorów CV, poza tym są darmowe i powszechnie dostępne.

Wybierz taki wzór, który pozwoli na wpisanie najważniejszych elementów po lewej stronie i na górze (doświadczenie i umiejętności). Dlaczego tak? Ponieważ naturalnym sposobem czytania CV jest model litery F.

A co po kreatorze? Jak poprawnie skonstruować CV?

Jeśli Twoja kariera zawodowa była długa i okaże się, że zajmuje dużo miejsca w CV to dokładnie opisz trzy ostatnie stanowiska. W pozostałych wystarczy nazwa pracodawcy, stanowisko i czas pracy. To najważniejsza część Twojego CV, dlatego trzeba o nią zadbać.

Nie zapominaj też o datach. Nie wpisuj tylko roku, dopisz do niego miesiąc. Kandydaci często wpisują sam rok, aby przedłużyć czas pracy. Nie bój się wpisać miesiąca, nawet jeśli ten czas był krótki.

Zrób selekcję informacji! Nie wpisuj wszystkich obowiązków, skup się tylko na tych, które mogą mieć większe znaczenie na stanowisku o które się starasz. To pozwoli uniknąć bałaganu w życiorysie, który w formie krótkiej i treściwej zrobi się bardziej czytelny i przejrzysty.

Dodaj rubrykę: Podsumowanie zawodowe. Mało osób z tego korzysta, co jest sporym błędem. W kilku zdaniach możesz opisać swoje doświadczenie, dlaczego warto właśnie Ciebie zatrudnić, zawrzyj tutaj informacje o swoich osiągnięciach, a także o przebytych szkoleniach i kursach. Napisz też gdzie chcesz się rozwijać zawodowo np. w branży marketingowej. Jeśli dodasz taką rubrykę, jest szansa, że to właśnie ją rekruter przeczyta jako pierwszą.

Jak się wyróżnić?

Jeśli pracujesz w call center w dziale utrzymania klienta zamiast wpisywać „utrzymywanie klientów poprzez aktywną sprzedaż produktów i usług” możesz wpisać „w ciągu 12 miesięcy poziom utrzymania klientów wzrósł o 15%”, albo „utrzymałem o 20% więcej klientów niż moi współpracownicy”. Pierwszą wersję prawdopodobnie będzie miało 90% Twojej konkurencji, drugą znaczna mniejszość. Jeśli pracowałeś w Agencji Reklamowej napisz dla jakich klientów realizowałeś projekty.  W sposób kontrolowany chwal się swoimi osiągnięciami, podkreślaj swoje zalety i umiejętności. To one zwrócą uwagę rekrutera.

Zawsze miej na uwadze to, że z każdym etapem rozwoju kariery będziesz musiał w mniejszym lub większym stopniu modyfikować swoje CV. Jeśli jesteś studentem i dopiero zaczynasz swoją karierę zawodową to kółka studenckie mogą Ci pomóc, natomiast jeśli jest to Twoja kolejna praca na wyższym szczeblu to może Ci zaszkodzić. Dlaczego? Bo rekrutera nie interesuje, że 5 lat temu byłeś przewodniczącym samorządu studentów, tylko to, że skończyłeś studia z zakresu ZZL i byłeś starszym specjalistą ds. administracyjnych. Jeśli będziesz wpisywać wszystko co możliwe do swojego CV to zrobi się w nim bałagan i chaos, przez co rekruter nawet go nie przeczyta.

Jaki jest następny błąd popełniany przez kandydatów?

Większość kandydatów sądzi, że istnieje uniwersalne CV. To nie prawda! Jeśli aplikujesz do działu kadr to skup się na swoich zaletach i doświadczeniu w kadrach, jako Office Manager te zalety będą podobne, ale niekoniecznie te same. Tutaj lepiej sprawdzi się zarządzanie personelem i biurem.

W takim razie co zrobić? Rzadko się zdarza, że ktoś szuka pracy na konkretne stanowisko, zazwyczaj wysyła się po kilkadziesiąt CV odpowiadając na różne oferty pracy zgodne ze swoimi preferencjami. Odpowiedź jest prosta – stwórz CV do każdej branży. Twój życiorys powinien być dopasowany do konkretnej oferty pracy. Osobny do administracji, a osobny do kadr. Wtedy masz większą szansę na zdobycie wymarzonej pracy.

Pamiętaj, że dobrze napisane CV to szansa na otrzymanie większej ilości zaproszeń na rozmowy.

Jako specjaliści w branży pomagamy kandydatom stworzyć profesjonalne dokumenty aplikacyjne, więc jeśli nie masz pewności czy Twoje CV jest odpowiednio skonstruowane wyślij je na: rekrutacja@mostwanted.pl. My je sprawdzimy i ewentualnie poprawimy, a co najważniejsze – pomożemy znaleźć Ci pracę!

Inne wpisy na blogu:

Coraz częściej można usłyszeć hasło, że dana firma jest „społecznie […]

Rekrutacja to proces, który coraz częściej jest bardzo skomplikowany. I […]

Wielozadaniowi, a przy tym szybcy. Z łatwością zawierają nowe znajomości. […]