04 / 09 / 17

Jak wybrać staż?

Wiele osób staje przed dylematem – wybrać lepiej płatną pracę poza zawodem, czy kiepsko płatny (lub bezpłatny) staż w dziedzinie, która nas interesuje. Sprawdź, jak wybrać wartościowy staż.

Często studenci są niejako zmuszeni do łączenia nauki z pracą, aby móc się utrzymywać. Powoduje to, że od początku studiów poszukują pracy jako barmani, kelnerzy, sprzedawcy etc. Jest to zazwyczaj praca, która choć jest trudna i wyczerpująca, nie niesie ze sobą zbyt szerokiej drogi rozwoju. Daje natomiast możliwość w miarę stałego i zazwyczaj, w porównaniu ze stażem, wyższego zarobku. Jednak, aby rozpocząć karierę w interesującym Cię kierunku warto jest zastanowić się nad stażem, nawet jeśli przez jakiś czas trzeba będzie zacisnąć pasa.

Staż stażowi nierówny….
Obecnie coraz więcej pracodawców oferuje studentom oraz absolwentom różnego rodzaju staże. Można przebierać wśród ofert, jednak, aby nie marnować czasu, ważne jest, aby wybrać taką, która pozwoli rozwijać się w kierunku, który Ci odpowiada i da Ci realne doświadczenie.

Na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim zastanów się czego oczekujesz od stażu. Jaki zakres obowiązków byłby optymalny dla Twojego rozwoju? Czy zależy Ci na prestiżu samej firmy? Czy masz możliwość odbycia stażu w pełnym wymiarze czasu? Czy potencjalnie chciałbyś pozostać w firmie po jego zakończeniu? Przemyślenie tych kwestii pozwoli Ci od razu odsiać pewną część firm, która z założenia nie może odpowiadać Twoim oczekiwaniom.
Zwróć także uwagę na program stażowy jaki oferuje dana firma. Istnieją niestety firmy, które wykorzystują stażystów jako tanią siłę roboczą, powierza się im wykonywanie prostych zadań. Oczywiście, trudno żeby firma powierzyła najbardziej zawiłe i skomplikowane zadania osobie, która nie ma żadnego doświadczenia. Jeśli jednak przez trzy miesiące stażu nie robisz nic związanego z wybranym zawodem, a większość czasu pochłania Ci kserowanie dokumentów i parzenie kawy, to szanse na rozwój są raczej nikłe. Dobrą praktyką jest, jeszcze zanim staż się rozpocznie, znać jak najbardziej szczegółowo plan stażu – zakres obowiązków, relacje z opiekunem stażu, ramowy plan dnia etc. Pozwoli to nie tylko wiedzieć, na co się piszemy, ale też sprawdzić na ile firma jest przygotowana na przyjęcie stażysty i jakie ma wobec niego zamiary.
Dowiedz się również co możesz uzyskać po ukończeniu stażu – czy otrzymasz zaświadczenie, referencje itp. Ważne jest, aby móc udokumentować przed przyszłym pracodawcą swoje dotychczasowe doświadczenie.

Zatrudnienie po stażu
Często pracodawcy zachęcają do siebie stażystów ofertą potencjalnego zatrudnienia po ukończeniu stażu. Jest to bardzo fajna praktyka dla obu stron, ponieważ pozwala pracodawcy i pracownikowi wzajemnie się poznać. Pamiętajmy jednak, że z pustego i Salomon nie naleje. Jeśli w danym momencie w firmie nie ma wakatu, to go nie ma i nie należy się, zrażać jeśli – mimo że bardzo się staraliśmy – nie zostaniemy zatrudnieni po ukończeniu stażu. Zawsze jest szansa, że pracodawca będzie o Tobie pamiętał, w przypadku pojawianie się odpowiedniej oferty zatrudnienia.

Najważniejsze
Sam na pewno najlepiej wiesz, czy to co robisz jest wartościowe. Nie ufaj wewnętrznemu PRowi pracodawcy, który tak umie przedstawić Twoje zadanie robienia kawy, aby zdawało Ci się, że właśnie stajesz się nowym Billem Gatesem.
Nie każdy staż musi być płatny, ale aby zgodzić się na pracę za darmo, powinieneś naprawdę widzieć w tym sens. Dlatego kwestionuj, zastanawiaj się i po prostu podejmuj rozsądne decyzje, nawet jeśli są trudne. Wykonuj swoją pracę z sercem i jak najlepiej, ale nie daj się wykorzystać.

Inne wpisy na blogu:

Taką, która nam da nam satysfakcję i dobre zarobki – […]

Nie zbudujesz reputacji na tym, co dopiero zamierzasz zrobić. Henry […]

Technicznie rzecz ujmując, mamy świetną komunikację, która nie działa… – napisał […]