14 / 09 / 17

5 wyjątkowych kierunków studiów

Rynek uczelni wyższych coraz bardziej się rozrasta, co oznacza, że uczelnie bardziej muszą postarać się, aby sprostać wymaganiom kandydatów.

Nie wszyscy absolwenci szkół średnich chcą studiować prawo, medycynę, zarządzanie czy kierunki inżynierskie. Niektórzy poszukują znacznie bardziej niszowych studiów, które odpowiedzą na ich wyjątkowe potrzeby lub – przynajmniej – będą ciekawe. Często też przyszli studenci poszukują studiów, które bardzo ściśle przygotują ich do przyszłego zawodu. Sprawdźcie nasz przegląd wyjątkowych kierunków studiów, które możecie znaleźć w Polsce lub za granicą.

#1 Zarządzanie Państwem
Studia na tym kierunku przeznaczone są nie tylko dla przyszłego prezydenta RP, ale – jak możemy znaleźć na stronie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – dla osób, które pragną zajmować stanowiska kierownicze w sektorze publicznym. Absolwenci tego kierunku mają posiąść wiedzę z zakresu administracji, ekonomii, wiedzy o państwie, prawie, jak również polityce.

#2 Etnofilologia Kaszubska
Kierunek oferowany jest przez Uniwersytet Gdański. Na tym kierunku studenci nauczą się języka kaszubskiego, posiądą wiedzę na temat regionu Kaszub oraz wiedzy o wartości języka w kształtowaniu tożsamości. Studia są również wzbogacone o wyjazdy w teren. Absolwenci mogą zostać nauczycielami języka kaszubskiego, ale też choćby dziennikarzami mediów regionalnych na Kaszubach.

#3 Inżynieria i projektowanie rozrywki
Kierunek ten oczywiście i niechybnie znajduje się na University of Nevada w Las Vegas. Absolwenci tych studiów posiądą szczegółową wiedzę o grach losowych i hazardzie. Będą ekspertami z zakresu sztuki oraz zarządzania rozrywką. Kierunek jest zapewne również dla wszystkich tych, którzy chcieliby wiedzieć, jak grać żeby wygrywać.

#4 Gotyk: kultura, subkultura, kontrkultura
Od przeszło 250 lat gotyk jest elementem kultury – pojawia się w sztuce, muzyce, filmie, ale jest również dla wielu pociągającą subkulturą. St. Mary’s University w Londynie oferuje ten wyjątkowy kierunek studiów osobom, które posiadają już co najmniej tytuł licencjata (Bachlor’s degree) z literatury, historii, filmu i innych powiązanych dyscyplin. Dodatkowo, przynajmniej część zajęć odbywa się w klimatycznym gotycki Strawberry Hill House.

#5 The Beatles, Muzyka popularna i społeczeństwo
Muzyka zespołu The Beatles zdaniem wielu zmieniła świat muzyki na zawsze, zatem nic dziwnego, że to właśnie Liverpoolski zespół jest bohaterem studiów nad muzyką popularną. Szczególnie, że jest to kierunek w ofercie Liverpool Hope University. Studia pokażą jak muzyka popularna wpływa na jednostki oraz społeczności. Będzie to również okazja szczegółowej analizy muzyki, występu, utworów popkultury.

Jest naprawdę mnóstwo różnych kierunków – część z nich, choć niszowe, może być doskonałym wyborem dla osób, które mają konkretny pomysł na swoją karierę i chcą, aby studia przygotowały ich do przyszłej pracy. Są również studia, które określane są mianem „Mickey Mouse Studies”, czyli studia, które zdaniem wielu są bezsensowne – takie, na których studenci nie posiądą wartościowej wiedzy, ani nie znajdą po nich pracy. Choć nie dotyczy to tylko niszowych kierunków… Najważniejsze jednak, żeby wybierać kierunek, który nas interesuje. Dzięki temu nawet kierunek, który innym może jawić się jako bezsensowny, dla nas może stać się fantastyczną przygodą intelektualną i początkiem budowania kariery zawodowej.

Inne wpisy na blogu:

Nasze życie jest tym, czym czynią je nasze myśli. Marek […]

Technicznie rzecz ujmując, mamy świetną komunikację, która nie działa… – napisał […]

HR to dziedzina, która cały czas się rozwija i jako […]