19 / 09 / 17

Jak zdobyć pierwszą pracę?

Jak zdobyć doświadczenie, skoro w większości miejsc pracy oczekiwane jest… doświadczenie? Dowiedz się, jak napisać pierwsze CV i zdobyć pracę.

Niedawno skończyłeś szkołę, poszukujesz pierwszej pracy. Wszystko świetnie, tylko co zrobić z – wydawałoby się – pustą kategorią „doświadczenie”? Na pewno wiele do wpisania mają tam osoby, które są już od wielu lat na rynku pracy, pracowali już w wielu firmach i na wielu stanowiskach, ich zadanie jest łatwiejsze. Ale i dla Ciebie – osoby wchodzącej na rynek pracy są rozwiązania, które spowodują, że będziesz bardziej pożądany przez pracodawcę.

Doświadczenie to nie tylko praca zawodowa
Angażujesz się w wolontariat? Napisz o tym komu pomagasz, w jaki sposób, czego się nauczyłeś w ten sposób. Brałeś udział w projektach naukowych w szkole? Super, o tym też warto napisać! Jeśli pracowałeś dorywczo, napisz o tym. Pracodawca widzi wtedy, że poza dbaniem o własną edukację, interesujesz się też innymi sprawami, widzi Twoją inicjatywę i zaangażowanie. Nie każde doświadczenie to płatna praca zawodowa.
Przygotuj porządne CV
Rekruterzy dostają często setki CV, które muszą przejrzeć. Jeśli jesteś wyjątkowym specjalistą w poszukiwanej przez rekrutera dziedzinie, masz szansę na znalezienie pracy, nawet jeśli Twoje CV wygląda jakby było pisane na kolanie. Jeśli jednak masz małe doświadczenie, warto żebyś wyróżnił się czymś innym. Zadbaj o to, aby Twoje CV było:
a)    Czytelne i schludne – CV to nie powieść, tylko Twoja wizytówka. Musi krótko i w przystępny sposób przedstawiać Ciebie. Jeśli kolejne działy nie będą w żaden sposób oddzielone, będzie zbyt wiele informacji, a do tego będą literówki, nie zachęcisz pracodawcy. Sprawdź w internecie, jak wyglądają szablony CV, możesz nawet z nich skorzystać. Pamiętaj jednak, że pewnie nie tylko Ty użyjesz tego samego szablonu, więc warto jak najbardziej go zmienić. Poproś też drugą osobę, aby sprawdziła, czy nie ma literówek. Często jest tak, że nie dostrzegamy literówek we własnych tekstach, a szybko wyłapujemy je czytając cudzą pracę.
b)    Zdjęcie było stosowne – fajnie, że byłeś na wakacjach i piłeś drinki z palemkami, ale nie należy takiego zdjęcia wysyłać potencjalnemu pracodawcy. Nie rób też zdjęć kalkulatorem. Nie musi to być oczywiście zdjęcie robione w profesjonalnym studio, ale warto zrobić je specjalnie na potrzeby rekrutacji. Dzięki temu będzie aktualne, będziesz mógł wybrać odpowiednie tło i strój. Powinieneś wyglądać profesjonalnie i dojrzale. Nikt nie chce zatrudniać nieodpowiedzialnych dzieci, więc pokaż już w CV że na Tobie można polegać!
c)    Informacje były prawdziwe – „kłamstwo ma krótkie nogi”. W przypadku pracy zazwyczaj łatwo jest sprawdzić, czy kandydat rzeczywiście ma owo doświadczenie, czy umiejętności. Niektóre z nich rekruter sprawdzi już na rozmowie – na przykład jeśli twierdzisz, że Twój angielski jest „zaawansowany”, a rekruter zada Ci pytanie po angielsku i nie będziesz umiał na nie odpowiedzieć…

Nie oczekuj zbyt wiele
Marzy Ci się prywatna opieka medyczna, karta sportowa, lunchowa, fundusz socjalny i mnóstwo innych benefitów, a do tego chciałbyś zarabiać tyle, co manager wysokiego szczebla? Przygotuj się na to, że pracodawca, który chce zatrudnić osobę na niskie stanowisko może nie oferować wiele. Pierwsza praca rzadko kiedy jest tą wymarzoną, ale daje Ci bardzo wiele doświadczenia. Nawet jeśli same wykonywane czynności może będą powtarzalne i mało rozwijające, sam fakt poznania środowiska pracy, poczucia na własnej skórze z czym to się wiąże, jest bardzo cenny. Dlatego nie zrażaj się, jeśli zaproponowane warunki będą odbiegały od wymarzonych. I nie zraź też do siebie pracodawcy oczekując niemożliwego. Warto w internecie sprawdzić na jakie zarobki możesz liczyć na danym stanowisku.

Miej pomysł na siebie
Masz już wizję, co chciałbyś robić w przyszłości? Super, warto w takim razie podążać w tym kierunku. Rozpocznij pracę w wymarzonej branży, nawet na najniższym stanowisku. Możliwe, że będzie miało to mało wspólnego z marzeniami, ale pozwoli Ci brać udział w rekrutacjach wewnętrznych i zbliżać się krok po kroku do wymarzonego stanowiska.
Jeśli nie masz jeszcze konkretnej wizji warto skorzystać z pomocy doradcy zawodowego – w Polsce nie jest to bardzo popularne, dlatego warto dobrze poszukać, aby znaleźć profesjonalistę. Jest to osoba, która pomoże Ci zamienić Twoje zainteresowania w karierę, uporządkuje Twoje mocne i słabe strony tak, abyś był bardziej atrakcyjny dla pracodawcy.

Bądź proaktywny
Wyjdź z inicjatywą! Udzielaj się w projektach non-profit, działaj w kołach naukowych, bądź wolontariuszem. To wszystko powoduje, że Twoje doświadczenie jest bardziej bogate i wyróżni Cię spośród kandydatów. Poszukuj też aktywnie pracy, nawet jeśli uda Ci się „jakąś” zdobyć. Chcesz robić coś innego? Szukaj! Nie zadowalaj się status quo i nie poddawaj się, jeśli nie wszystko idzie tak, jakbyś tego chciał.

Inne wpisy na blogu:

Studia podyplomowe to rok lub dwa lata, które wystarczą, aby […]

Czy Polacy kłamią w CV? Tak. Czy warto? Nie. Tak […]

W społeczeństwach zachodnich, w których przeciętna życia w zdrowiu wynosi […]