30 / 10 / 17

5 symptomów przy których warto rozważyć zmianę pracy

Choć zmiany dla większości z nas oznaczają wyjście ze strefy komfortu, duży stres i wysiłek, warto jest zastanowić się, czy mimo wszystko nie jest to już czas na zmianę pracy, jeśli dotyczy Cię przynajmniej część z tych objawów.

1.    Nie czujesz, abyś się rozwijał
Od dawna robisz to samo, zatem nic Cię już nie zaskakuje. Gdyby ktoś obudził Cię w środku nocy i kazał pracować, Ty z zamkniętymi oczami będziesz w stanie to zrobić. Oczywiście, rzadko jest tak, że przez dłuższy czas uczysz się nowych rzeczy każdego dnia, jednak jeśli od dawna niczego nowego się nie nauczyłeś, jest to znak, że warto poszukać czegoś nowego.

2.    Przez większość czasu jesteś nieszczęśliwy
Jeśli praca nie sprawia Ci (już) w ogóle przyjemności, czujesz się przygnębiony, znudzony, niezrozumiany, jest to znak, że warto zastanowić się nad zmianą. Praca może nie zawsze jest ciekawa i przyjemna, ale taka która nie sprawia Ci radości nie jest warta Twojego zaangażowania. Nie musisz czuć się nieszczęśliwy albo zatracić siebie, żeby zarabiać pieniądze.

3.    Twoje relacje z szefem i współpracownikami są „napięte”
Jeśli trudno jest Ci dogadać się z kolegami z pracy lub z szefem, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest to jedynie tymczasowy problem, czy może środowisko pracy jest w jakiś sposób toksyczne albo zwyczajnie niesprzyjające Twojej pracy. Jeśli nie odpowiada Ci atmosfera, stosunki między pracownikami, rywalizacja itp. rozważ zmianę otoczenia.

4.    Czujesz, że jesteś stworzony do innych (lepszych) rzeczy
Wielu osobom jest trudno przyznać się do tego uczucia, ale – o ile nie jest przesadnie narcystyczne – jest ono dobre. Jeśli czujesz, że Twoje obecne zadania nie pozwalają Ci w pełni rozwinąć skrzydeł, niekoniecznie oznacza to, że jesteś arogancki, a jest spora szansa, że masz rację. Mierz siły na zamiary, ale jeśli jesteś stworzony do lepszych rzeczy, to jesteś. Nie warto się wstydzić tego przyznać.

5.    Praca ma negatywny wpływ na Twoje zdrowie
Jeśli jesteś poddawany długotrwałemu stresowi, zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne – może zacząć podupadać. Problemy ze snem, również są tego objawem. A może przez cały tydzień nie możesz doczekać się weekendu, a gdy ten już nastąpi, stresujesz się poniedziałkiem? Nie warto marnować zdrowia dla pracy.

Najważniejsze – jeśli czujesz, że już czas zmienić pracę, zmień ją. Pozostanie w strefie komfortu spowoduje tylko, że Twoja frustracja będzie rosnąć, a efektywność spadać. Nie zadowalaj się status quo, tylko dlatego, że jest komfortowy!

Inne wpisy na blogu:

Gdy czasami pytam ludzi z biznesu, zwłaszcza menadżerów, czy są […]

Rekrutacja i selekcja jest jednym z kluczowych działań w obszarze […]

Patrząc na rynek pracy można powiedzieć, że z jednej strony […]