05 / 12 / 17

Kim są Baby Boomersi?

Baby Boomersi to najstarsze pokolenie na rynku pracy i jednocześnie jedno z trudniejszych do zrekrutowania. Dlaczego?

Jakiś czas temu pisaliśmy o dwóch pokoleniach – Y i Z. Tym razem przyjrzymy się Baby Bomersom, czyli osobom powyżej 55 roku życia. Nazwa jest dosyć śmieszna i przewrotna, a wzięła się z opisu sytuacji demograficznej. Po zakończeniu II wojny światowej nastąpił tzw. „bum” i w latach 1946-1964 urodziło się więcej dzieci niż w latach poprzednich.

Co ciekawe, pomimo ich wieku i ogólnego myślenia, że powinno być ich coraz mniej to w ogólnej populacji Baby Boomersów przybywa (w związku ze starzeniem się społeczeństwa), a na rynku pracy jest ich coraz mniej (po prostu idą na emeryturę). Ich zatrudnianie nie należy do najłatwiejszych, ponieważ większość z nich to osoby z pokolenia, które jeśli „zaczepiło się” do jednej pracy to trzyma się jej do końca życia. W takim razie jak poradzić sobie z pracownikiem z pokolenia Baby Boomers?

Przedstawiciele Baby Boomers są niezwykle lojalnymi pracownikami, szanują autorytety (wychowali się w czasach, w których nauczyciel był jednym z największych autorytetów i przenoszą to na swoje szefostwo). Pieniądze są dla nich największą motywacją, nie obchodzi ich atmosfera czy rozwój osobisty. Dla przedstawicieli tego pokolenia najważniejsza jest stabilizacja i rzadko kto uważa, że da ją zmiana pracy. Właśnie dlatego boją się utraty pracy, która daje poczucie bezpieczeństwa.

Kariera Baby Boomersów była budowana krok po kroku i jeżeli osiągnęli wysokie stanowisko to był to tylko i wyłącznie efekt ich ciężkiej pracy. Co ciekawe, gdybyśmy spojrzeli teraz na listę najbogatszych Polaków okazałoby się, że wielu z nich to przedstawiciele pokolenia Baby Boomers.

Warto zaznaczyć, że Baby Boomersi nie traktują emerytury jako ostatniego etapu w swoim życiu. Podczas niej są aktywni, korzystają np. z zajęć dla seniorów (Dancing Pokoleniowy, sport, wycieczki).

W dobie rekrutacji online & mobile, gdzie znaleźć pracownika z pokolenia Baby Boomers? Jak się zachowuje w sieci?
– przynajmniej raz w tygodniu sprawdza swoją skrzynkę mailową
– większość z nich posiada profil na Facebooku
– posiada profil na GoldenLine
– Ci, którzy mają swój profil na Facebooku coraz częściej korzystają z Messengera
– rzadko korzysta z aplikacji
– korzysta z for internetowych

Profil pracowniczy:
– rzadko zmienia prace
– jeśli zmienia pracę to raczej zatrzymuje się w tej samej branży lub na tym samym stanowisku (często u konkurencji)
– ok 1/3 tego pokolenia pracuje w sektorze publicznym
– lubi powtarzalność i stałość – właśnie dlatego rzadko zmienia pracę, chce w niej zostać do emerytury
– nie lubi zmian, nawet tych wewnątrz organizacji

Baby Boomersów nie znajdziemy na Facebookowych grupach dotyczących poszukiwań pracy. Raczej powinniśmy zamieszczać ogłoszenia na portalach typu GoldenLine lub zrobić kampanię mailingową. To zwiększa nasze szanse na zrekrutowanie osoby z pokolenia Baby Boomers
 

Inne wpisy na blogu:

04 / 09 / 17

Jak wybrać staż?

Wiele osób staje przed dylematem – wybrać lepiej płatną pracę […]

Najpierw tworzymy nasze nawyki, potem one tworzą nas. Charles C. […]

W społeczeństwach zachodnich, w których przeciętna życia w zdrowiu wynosi […]