Doradztwo personalne – pomoc dla pracodawcy i pracownika

Na początek powiedzmy, czym na pewno nie jest doradztwo personalne: nie jest ono wyciąganiem pieniędzy od bezrobotnych. Doradca personalny działa na zlecenie firm, które szukają pracowników.  Ma oczywiście kontakt z osobami poszukującymi pracy, pomaga im się zorientować w ich własnych zasobach (ludzie bardzo często błędnie oceniają swoje mocne i słabe strony), przygotować dokumenty aplikacyjne oraz przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.  Doradcy personalni z Most Wanted! działają właśnie na tej zasadzie. Można powiedzieć, że ich zadaniem jest łączenie firm i pracowników. Coraz częściej obie strony w tym procesie potrzebują pośrednika. Ważne, aby ten działał profesjonalnie i rzetelnie.

Opis przypadku

Bartosz studiował dziennikarstwo. Po studiach przez kilka miesięcy próbował swych sił w jednej ze średnich firm, jako redaktor strony internetowej i newslettera. Do jego obowiązków należał też kontakt z klientami. W pewnym momencie stwierdził, że „to nie to” – jak sam mówił, decyzja była zbyt pochopna – i zainwestował posiadane oszczędności w małą restaurację. Nie wchodząc w przyczyny porażki tego biznesu, wystarczy powiedzieć, że się on nie powiódł. Bartosz zaczął szukać pracy znów bliższej jego wykształcenia, nie jako dziennikarz wprawdzie, ale specjalista ds. promocji i marketingu. Zniechęcił się po 2. tygodniach rozsyłania CV. Na tym etapie trafił do nas.

Rozwiązanie

Sprawa została przydzielona doświadczonemu konsultantowi Most Wanted!, dobrze znającemu naszych klientów i mających z nimi ścisły kontakt. Powierzono mu prowadzenie całego procesu doradczego, którego zakończeniem miały być następujące efekty:

  • Rozwiązanie problemu jaki ma pracodawca poszukujący pracownika o określonych kompetencjach
  • Rozwiązanie problemu osoby poszukującej pracy (Bartosza) poprzez wskazanie mu odpowiedniego dla niego stanowiska oraz przygotowanie go do postępowania rekrutacyjnego.

Część naszych klientów rzeczywiście poszukiwała specjalistów ds. promocji i marketingu, jednak we wszystkich przypadkach dużą rolę odgrywało doświadczenie kandydata. Bartosz nie mógł się nim pochwalić. Konsultant Most Wanted!, widząc, że proces rekrutacji może zająć więcej czasu niż zazwyczaj, przedstawił kandydatowi plan działania wymagający od niego większych nakładów pracy. Zasugerował mu bowiem udział w wybranym szkoleniu z interesującej go tematyki – kandydat sam miał ocenić, czy może sobie pozwolić na kurs dostępny na wolnym rynku, czy też na uniwersytecie otwartym lub prowadzony przez podmioty non-profit np. w postaci webinariów. Z drugiej strony nasz konsultant omówił tę sprawę ze zleceniodawcami. Okazało się, że dwóch z nich jest skłonnych podjąć współpracę z osobą po odpowiednich kursach. Za atuty Bartosza uznali wykształcenie i młody wiek.

Zakończenie

Bartosz uczestniczył w odpowiednich kursach. Ostatecznie wybrał dwa: dotyczący marketingu oraz komunikacji interpersonalnej. Obecnie jest na okresie próbnym w jednej z firm jako specjalista ds. komunikacji. Zmiana tego stanowiska na to przez niego upatrzone – specjalisty ds. promocji i marketingu jest możliwa w firmie, w której pracuje po nabyciu większego doświadczenia.

 

 

  Kampania rekrutacyjna z preselekcją – sposób na znalezienie idealnego […]

  Życiorys i list motywacyjny to pierwsze teksty, które czyta […]

W przypadku listu motywacyjnego jest dużo mniej sztywnych reguł, gdyż […]