Jak napisać dobrze CV. Cz. 2

 

Życiorys i list motywacyjny to pierwsze teksty, które czyta pracodawca rekrutujący nowe osoby do swojego zespołu. Ważne zatem, aby były napisane przejrzyście, zawierały informacje ważne z punktu widzenia danego stanowiska oraz elementy, które pozwolą wyróżnić nas od innych kandydatów.  W poprzednim artykule podaliśmy kilka ogólnych wskazówek dotyczących CV , tutaj zajmiemy się jego poszczególnymi elementami.

 

Dane osobowe

W CV bezwzględnie musimy podać nasze imię i nazwisko, adres do korespondencji, nr telefonu kontaktowego (najlepiej komórki, pamiętajmy – jeśli jesteśmy gdzieś zatrudnieni – aby nie podawać telefonu do miejsca pracy), e-mail, datę urodzenia. Jeśli chodzi o adres e-mail warto sprawdzić, czy na pewno podaliśmy prawidłowy (nie ma literówek etc.) tak, aby pracodawca mógł się z nami tą drogą skontaktować. Tak jak w przypadku numeru telefonu, nie powinien być to e-mail do pracy, a nasz prywatny, jednak taki zawierający imię (lub pierwszą jego literę) i nazwisko, a nie np. buziaczek@… Nie musimy natomiast podawać swojego stanu cywilnego.

 

Wizytówka

Mówi się, że samo CV jest wizytówką kandydata, ale warto jeśli przedstawi się on w kilku zdaniach, pod danymi osobowymi. Jeśli staramy się o stanowisko asystenta dyrektora zarządu owa „wizytówka” w CV mogłaby przedstawiać się następująco: Jan Kowalski – jestem absolwentem zarządzania na UW. Przez ostatnie dwa lata pracowałem jako sekretarz zarządu w jednej z dużych firm warszawskich. Moje mocne strony to rzetelność, sumienność, punktualność.”

 

Wykształcenie

Jeśli nie mamy jeszcze doświadczenia zawodowego rubrykę tę podajemy pod danymi osobowymi (lub wizytówką, jeśli taką zamieszczamy). Jeśli jednak rozpoczęliśmy już ścieżkę kariery, informacje o wykształceniu powinny się znaleźć pod tymi dotyczącymi poprzednich miejsc pracy. W części poświęconej wykształceniu informacje najbardziej aktualne umieszczamy na samym początku. Daty rozpoczęcia i zakończenia studiów powinny składać się z miesiąca i roku. Podajemy też nazwę uczelni oraz kierunek, specjalność i tryb studiów. Można też umieścić informacje o ukończonej szkole średniej, zwłaszcza jeśli zdobyliśmy w niej kwalifikacje zawodowe.

 

Doświadczenie zawodowe

Ta część CV będzie najbardziej interesowała pracodawców. Dane przedstawiamy tu, kierując się podobnymi zasadami jak przy opisie wykształcenia. Zaczynamy zatem od najświeższych informacji, podajemy daty rozpoczęcia i zakończenia współpracy z każdym z pracodawców oraz nazwy zajmowanych stanowisk. Warto również opisać krótko, na czym polegały nasze obowiązki i pochwalić się sukcesami. Pamiętajmy tylko o zasadzie less is more! W doświadczeniu zawodowym podajemy informacje dotyczące nie tylko zatrudnienia na umowę o pracę (bądź cywilno-prawną), ale też o odbytych praktykach, stażach czy wolontariacie.

 

Szkolenia i kursy

Warto pochwalić się udziałem w dodatkowych szkoleniach, ale tylko jeśli mają one związek z pracą, o którą się staramy. Tutaj powinniśmy podać, kto przeprowadzał dany kurs lub szkolenie, jaki był jego temat i czas trwania.

 

Dodatkowe informacje

W przypadku zdecydowanej większości pracodawców ważną informacją będzie znajomość języków obcych. Tutaj powinniśmy podać dane jak najbardziej szczegółowe: stopień znajomości języka w mowie, piśmie i czytaniu. Warto pochwalić się również posiadanymi certyfikatami.

 

Jeśli mamy prawo jazdy to także w tej rubryce powinniśmy, aby podać  odpowiednią kategorię i rok uzyskania uprawnień.

 

Umiejętności

Podobnie jak w przypadku szkoleń czy kursów podajemy tylko te, które będą przydatne w pracy, np.: bezwzrokowe pisanie na klawiaturze, obsługa konkretnych programów komputerowych, prowadzenie negocjacji, mediacji etc.

 

Zainteresowania

Jeśli mamy zainteresowania związane z pracą, zacznijmy od nich. Potem podajmy te odleglejsze od sfery życia zawodowego. Pamiętajmy tylko, aby tej kategorii zbytnio nie rozwlekać, informacje podajemy tu po przecinku, ważne jednak aby nie były one zbyt ogólne. Jeśli zatem  lubimy literaturę, podajmy rodzaj (np.: reportaż, science fiction etc.).

 

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych

W stopce CV i listu motywacyjnego powinna znaleźć się formułka o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Zwykle pracodawca w ogłoszeniu rekrutacyjnym podaje, jak powinna ona brzmieć, wówczas należy posłużyć się tym właśnie wzorem. Jeśli jednak takiego w ogłoszeniu nie zamieszczono, łatwo znajdziemy stosowny tekst w sieci, np.: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych dla realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.97 r. o ochronie danych osobowych, Dz. Ust Nr 133 poz. 883).”

 

Przed wysyłką: sprawdź!

Pamiętajmy też, że przed wysłaniem dokładnie – najlepiej kilka razy – należy sprawdzić wszystkie dokumenty i e-maile pod kątem poprawnej pisowni. Niedopuszczalne jest, aby w mailu do potencjalnego pracodawcy, czy w załączonych dokumentach znalazły się jakiekolwiek błędy: literówki, błędy ortograficzne, gramatyczne bądź interpunkcyjne.

 

  Kampania rekrutacyjna z preselekcją – sposób na znalezienie idealnego […]

Dla jednej z międzynarodowych firm z branży IT posiadającej oddział […]

  Życiorys i list motywacyjny to pierwsze teksty, które czyta […]