Jak znaleźliśmy Java Eksperta z językiem szwedzkim!

Dla jednej z międzynarodowych firm z branży IT posiadającej oddział w Szwecji poszukiwaliśmy programistów JAVA posługujących się językami angielskim i szwedzkim. Wyzwaniem w tym przypadku były nie tylko kompetencje kandydata, ale także czas, w którym mieliśmy go znaleźć. Na wyłonienie odpowiedniej osoby było tylko 10 dni.

Proces rekrutacji

Sprawę oczywiście utrudniał fakt, że programista to jeden z najbardziej rozchwytywanych zawodów, a my jeszcze musieliśmy pozyskać takiego, który nie tylko zna język Java, ale posługuje się angielskim i szwedzkim.

Najważniejsze źródło kontaktów, do jakiego musiał sięgnąć nasz konsultant to oczywiście środowisko informatyczne. Tutaj podstawą była prowadzona przez nas baza kandydatów, ale nawiązaliśmy kontakty z działającymi na rynku firmami informatycznymi (szczególnie tymi obsługującymi także rynek skandynawski).

Niezbędny był również dogłębny research –obejmujący także placówki nauczające jęz. szwedzkiego (jeśli chodzi o angielski, to jest on powszechnie używany przez programistów). Nasz konsultant nawiązał kontakty z takimi instytucjami jak np. Towarzystwo Polsko-Szwedzkie oraz szkołami językowymi. Okazało się, że znajomość szwedzkiego nie jest co prawda powszechna w środowisku IT, jednak język ten staje się coraz bardziej „modny”, ze względu na rosnące zapotrzebowanie na rynku skandynawskim specjalistów IT z Polski.

Ostatecznie udało się wyłonić trzech kandydatów spełniających oczekiwania Klienta pod kątem wiedzy i umiejętności z zakresu IT, z doświadczeniem w programowaniu w języku Java,  mających za sobą zrealizowane bardzo ciekawe i zaawansowane projekt.  Co najważniejsze, wszyscy kandydaci posługiwali się językiem szwedzkim w stopniu komunikatywnymJ

Co było największym wyzwaniem?

W omawianym procesie było kilka punktów kluczowych – decydujących o powodzeniu całego procesu.

  • Kompetencje kandydata
  • Czas na realizację zamówienia – bardzo ograniczony. W tym przypadku postawiliśmy na zaangażowane większej liczby pracowników oraz dogłębny research obejmujący różne firmy, instytucje, uczelnie
  • Konieczność równoległego kontaktu z różnorodnymi instytucjami.

Rozwiązanie
Ostatecznie firma – zleceniodawca podjęła współpracę z jednym z zarekomendowanych przez nas Kandydatów, ale także zdecydowała się zatrudnić na staż wskazanego przez nas studenta ostatniego roku studiów informatycznych.

Most Wanted! już niejednokrotnie pozyskiwała pracowników posługujących się językiem szwedzkim bądź norweskim. Osoby te pracują w Polsce bądź za granicą. Według danych z ogólnopolskich badań wynagrodzeń w ostatnich latach pracownicy posługujący się językiem szwedzkim mogą w Polsce liczyć na wynagrodzenie sięgające przeciętnie 8 tys. zł, a jedna czwarta respondentów deklarowała zarobki powyżej tej kwoty. Wysokich wynagrodzeń można się spodziewać zwłaszcza w przemyśle i energetyce.

 

  Życiorys i list motywacyjny to pierwsze teksty, które czyta […]

  Kampania rekrutacyjna z preselekcją – sposób na znalezienie idealnego […]

Do agencji Most Wanted! zgłaszają się nie tylko osoby poszukujące […]