Faktoring to stosunkowo młoda, jednak warta rozważenia usługa finansowa. Korzystają z niej przede wszystkim przedsiębiorcy, których płynność finansowa jest zagrożona z różnych powodów – najczęściej przez wystawianie faktur z odległymi terminami płatności.

Jak działa faktoring?

Zasada jest prosta – zamiast zadłużać się w banku lub firmie pożyczkowej, przedsiębiorca sprzedaje firmie faktoringowej wystawione przez siebie faktury, na których spłatę oczekuje. Faktor (bo tak nazywamy instytucję świadczącą usługi faktoringowe) wypłaca faktorantowi (korzystającemu z usługi) pieniądze w zamian za prowizję, dzięki czemu przedsiębiorca może korzystać z należnych mu środków od razu i na przykład zakupić towary niezbędne do wykonywania kolejnych zleceń lub zainwestować w nowe oprogramowanie czy maszyny.

Ważne: z faktoringu możemy skorzystać zarówno w banku, jak i w wyspecjalizowanej firmie faktoringowej, takiej jak PragmaGO. Różnica tkwi w tym, że firmy faktoringowe oferują zazwyczaj szereg usług dodatkowych. Dodatkowo sam proces ubiegania się o finansowanie w instytucji pozabankowej jest znacznie krótszy oraz mniej skomplikowany niż w przypadku wnioskowania w banku.

W czym pomaga faktoring?

Z pomocą faktoringu możemy zyskać więcej niż tylko sfinansowanie niewymagalnych faktur. Faktoring to w końcu nie jednorazowe działanie (choć tak również może działać), ale także możliwość stałego finansowania z pominięciem czasu oczekiwania na spłatę. Mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom, które nie zatrudniają działów księgowości, PragmaGO może zapewnić pełną obsługę wierzytelności, obejmującą także regularny kontakt z klientem, ciągły monitoring spłat, a nawet cykliczną ocenę wypłacalności kontrahenta. 

Zarządzanie wierzytelnościami to również nie koniec tej listy – inną, bardzo przydatną funkcją faktoringu, jest możliwość zabezpieczenia wierzytelności. W takim wariancie, który nazywamy faktoringiem pełnym, to firma faktoringowa bierze na siebie ryzyko niewypłacalności kontrahenta, sprawiając jednocześnie, że faktorant może w momencie otrzymania środków za fakturę właściwie zapomnieć o tej wierzytelności. Pamiętajmy jednak, że koszt faktoringu pełnego jest wyższy niż standardowy, a poprzedza go zwykle szczegółowa ocena płynności finansowej kontrahenta.

Co zyskuje firma korzystająca z faktoringu?

Dzięki faktoringowi w PragmaGO, firma może uzyskać natychmiastowy dostęp do zamrożonej gotówki – jest to rozwiązanie nie tylko szybkie (pieniądze na konto firmy wpłyną nawet w 24 godziny!), ale również wygodne i bezpieczne. Wygodę zapewnia pełna digitalizacja procesu – wszystkie decyzje, wnioski i umowy wypełnimy bez wychodzenia z domu, a umowę można podpisać za pośrednictwem kuriera.  

Faktoring online zapewni przedsiębiorstwu stały przepływ gotówki, bez oczekiwania na spłatę w terminie określonym na fakturze. Ma to szczególne znaczenie w przypadku branży budowlanej czy transportowej, gdzie długie (na przykład 60-dniowe) terminy płatności są na porządku dziennym. Możliwość skorzystania z pełnej obsługi wierzytelności to również wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla małych firm, które nie mają możliwości samodzielnej windykacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj