Podczas projektowania portfela inwestycyjnego trzeba podjąć kilka trudnych decyzji, spośród których najpoważniejszą jest kwestia zarządzania ryzykiem. Znalezienie aktywów, które osiągałyby atrakcyjne stopy zwrotu i zarazem oferowałyby bezpieczeństwo oraz stabilność to niełatwe wyzwanie. Jako odpowiedź na powyższy dylemat często przywoływane są fundusze ETF. Zdaniem wielu ekspertów charakteryzują się one relatywnie niskim ryzykiem, dzięki czemu stanowią idealne uzupełnienie portfela. Jak jest naprawdę?

Czym są fundusze ETF i jak działają?

Fundusze ETF to publicznie notowane fundusze inwestycyjne działające zgodnie ze specjalną strategią. Ich zarząd stara się jak najlepiej odwzorować wybrany indeks giełdowy lub inny rodzaj aktywów, dzięki czemu ostateczny zysk lub strata z inwestycji jest w całości zależna od kondycji danej gospodarki. Wyjaśnijmy to na prostym przykładzie – fundusz ETF oparty na WIG20 kupuje proporcjonalnie akcje wszystkich spółek notowanych w tym indeksie, dzięki czemu faktyczny wzrost lub spadek wartości funduszu jest taki sam, jak wzrost lub spadek wartości WIG 20, oczywiście po odliczeniu kosztów zakupu jednostek uczestnictwa oraz prowizji pobieranych przez zarząd. Choć z pozoru brzmi to skomplikowanie, tak naprawdę zasada działania funduszów ETF jest banalnie prosta, dzięki czemu są one przyjazne dla początkujących i średniozaawansowanych inwestorów.

Ryzyko inwestowania w fundusze ETF a potencjalna stopa zwrotu

Wspomnieliśmy już, że jedną z głównych zalet funduszy ETF jest ich względne bezpieczeństwo. Warto jednak zauważyć, że dotyczy to przede wszystkim ETF-ów opartych na indeksach największych światowych giełd, które w sytuacji normalnej gospodarki z roku na rok osiągają stabilne wzrosty. Eksperci z portalu The Balance słusznie zauważają jednak, że inwestycja w ten rodzaj aktywów wcale nie jest pozbawiona ryzyka, którego wysokość tak naprawdę zależy od rodzaju śledzonych aktywów. Dlatego podczas projektowania portfela z myślą o długoterminowej inwestycji warto postawić przede wszystkim na fundusze ETF oparte na amerykańskiej, niemieckiej czy brytyjskiej giełdzie. Należy też wziąć pod uwagę to, że w przypadku ewentualnej recesji gospodarczej zaczną one tracić na wartości, a fundusze ETF najlepsze stopy wzrostu osiągają przede wszystkim w okresie prosperity.

Nie mamy wątpliwości, że fundusze ETF stanowią ciekawe i wartościowe uzupełnienie portfela inwestycyjnego, które może zrównoważyć bardziej ryzykowne aktywa. Mimo wszystko warto jednak zachować ostrożność i pamiętać, że inwestowanie może wiązać się z utratą części lub całości kapitału!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj