Ze zwolnień lekarskich w całkowicie zgodny z prawem sposób korzystamy wtedy, gdy choroba lub stan zdrowia nie pozwalają nam pracować, stawić się w miejscu pracy. Jak długo może trwać zwolnienie lekarskie z pracy?

Kiedy staramy się o zwolnienie lekarskie?

Lekarze wypisują zwolnienia lekarskie, gdy po dokonaniu diagnozy stwierdzają, że wykonywanie przez nas pracy jest niemożliwe lub nadmiernie utrudnione z powodu takiej lub innej choroby. Medycy dobrze wiedzą, że czas zdrowienia nie powinien być przeplatany z czasem pracy. Czasem zdarza się tak, że aby wyzdrowieć, musimy zaprzestać aktywności zawodowej. Spośród wartości “praca” i “zdrowie”, dla lekarza będzie ważniejsza ta druga, a pracodawca jest zmuszony honorować zwolnienie lekarskie.

Zwolnienie lekarskie – informacje

Zwolnienie lekarskie przysługuje osobie, która stawiła się u lekarza na badaniu, a badanie pokazało, że jej stan zdrowia wyłącza ją chwilowo z grona osób mogących pracować. Aby uzyskać zwolnienie lekarskie musimy być ubezpieczeni w ZUS. Zwolnienie lekarskie stwierdza niemożność wykonywania pracy z powodów zdrowotnych na czas trwania choroby. Przebywając w trybie zwolnienia lekarskiego pobieramy zasiłek chorobowy. Pełny wymiar zasiłku należy się tylko kobietom w ciąży oraz pracownikom, którzy doznali uszczerbku na zdrowiu w miejscu pracy. W innym przypadku na czas obowiązywania zwolnienia lekarskiego otrzymamy 80% naszego bazowego wynagrodzenia. Ważne, aby okres zwolnienia z pracy, które lekarz wypisał nam abyśmy mogli powrócić do formy, wykorzystać jak najlepiej i dobrze o siebie zadbać.

Maksymalne limity czasowe zwolnienia od lekarza

Ile można przebywać na L4? Ogólna zasada jest taka, że maksymalny czas obowiązywania zwolnienia lekarskiego wynosi 182 dni. Takie jest prawo pracy, takie są ustawy. Spod tej zasady wyłączone są jedynie kobiety ciężarne oraz osoby chorujące na gruźlicę, które mogą starać się o wydłużenie przebywania na L4.

Zwykła praktyka pokazuje jednak, że my sami nie chcemy przebywać na zwolnieniach lekarskich nadmiernie długo, wiemy bowiem, że taki stan rzeczy jest obciążeniem dla firmy. Zatem np. w przypadku rozchorowania się na grypę zazwyczaj uzyskamy około tygodniowy okres zwolnienia lekarskiego. Wszystko zależy od rodzaju schorzenia i czasu potrzebnego na wyzdrowienie. Nierzadko, nawet gdy już posiadamy zwolnienie od lekarza, porozumiewamy się z naszym pracodawcą i wykonujemy w ograniczonym zakresie obowiązki zawodowe zdalnie. Pracodawcy, większość z nich, dobrze rozumieją kłopoty zdrowotne, choćby z tego powodu, że prawdopodobnie sami ich doświadczali. Jednakże przeciągający się i stale wydłużany okres zwolnienia lekarskiego może doprowadzić do renegocjacji naszej umowy o pracę, a stroną inicjującą taki zabieg może okazać się pracodawca. Nie nadużywajmy zatem tej drogi, wiedzmy, co robimy.

Jeszcze więcej o L4

Jeden z najlepszych artykułów o słynnym druku L4 znajdujemy w renomowanym serwisie dla pracowników i pracodawców: Aplikuj.pl. Z czystym sumieniem polecamy lekturę, ponieważ znacznie rozwija ona zagadnienie.

Pamiętajmy również, że okoliczności przebytej operacji lub konieczność sprawowania opieki nad członkiem rodziny – także są objęte przez L4.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj