WordPress to najpopularniejszy system zarządzania treścią na świecie, nic więc dziwnego, że często pierwszym krokiem webmasterów po wykupieniu nowego hostingu jest zainstalowanie na nim właśnie jego, a następnie szeregu wtyczek rozszerzających jego działanie. Czasami proces ten przebiega bardzo szybko, sprawnie i bezproblemowo, czasami jednak coś może pójść nie tak.

W tym artykule chcielibyśmy omówić, jakie problemy najczęściej występują właśnie podczas instalacji wtyczek do WordPressa na nowym hostingu i z czego mogą one wynikać. Doradzimy także, jak wybrać hosting i na co zwracać uwagę, żeby cały proces uruchamiania strony internetowej był sprawny i bezstresowy. Zapraszamy!

Jakie problemy mogą pojawić się podczas instalacji i użytkowania wtyczek do WordPressa?

Są tak naprawdę dziesiątki, jeśli nie setki różnych rzadziej lub częściej spotykanych błędów związanych z instalacją lub użytkowaniem WordPressa i wtyczek do niego na nowym hostingu. Najczęściej objawiają się one w ten sposób, że witryna nie chce się załadować i wyświetla się jakiś komunikat błędu. Niekiedy też nie da się zalogować do panelu administracyjnego WordPressa lub mimo zainstalowania wtyczki, nie działa ona prawidłowo (nie wyświetlają się jej ustawienia ani nic innego, co powinno się w jej ramach pojawić).

Wśród przyczyn tych błędów można wymienić przede wszystkim nieprawidłową instalację samego WordPressa lub nieprawidłowe połączenie hostingu z domeną (żeby wszystko działało prawidłowo, w panelu zarządzania domeną trzeba wpisać dane podane przez hostingodawcę, tak, aby po wejściu na stronę dane były pobierane z jego serwerów. WordPress jest instalowany na hostingu, nie na domenie, więc, jeśli nie „skojarzymy” prawidłowo domeny z hostingiem, strona nie będzie chciała się załadować.

Może się też zdarzyć, że wtyczka będzie zepsuta sama w sobie – w takim przypadku możemy jedynie czekać, aż autor ją naprawi bądź że pojawi się jakaś nowsza wersja i stara nie będzie już wspierana oraz obsługiwana. Czasami aktualizacje naprawiają poważne błędy bądź dodają coś całkowicie nowego – na przykład jakiś czas temu Google zaktualizowało swoją wtyczkę do WordPressa, pozwalającą na umieszczenie Stories w witrynie.

Jak naprawić problemy z WordPressem?

To, co dokładnie będzie trzeba zrobić, żeby rozwiązać problem z WordPressem i wtyczkami fdo niego, zależy oczywiście od rodzaju tego problemu. Można jednak wyróżnić kilka prostych rozwiązań, które co prawda nie zawsze, ale w wielu przypadkach mogą okazać się skuteczne.

Pierwszy z nich polega na zaktualizowaniu WordPressa, a także wszystkich wtyczek oraz motywów do najnowszej wersji. Może się okazać, że problem tkwił w starej wersji któregoś z tych elementów i w ramach aktualizacji został naprawiony. Jeśli jednak to nie pomoże, warto pomyśleć o odinstalowaniu wtyczki do WordPressa i zainstalowaniu jej ponownie. W ostateczności możemy także ponownie zainstalować samego WordPressa, zwracając uwagę na to, żeby dobrze wybrać m.in. jego wersję, język, dane logowania do panelu administracyjnego i inne ustawienia.

W większości przypadków instalacja WordPressa polega na wyszukaniu takiej opcji w panelu cAdmin udostępnionym przez hosting (lub podobnym), po czym wpisaniu pewnych danych i poczekaniu, aż instalacja się zakończy. Cały proces jest bardzo szybki i prosty, a do tego nie wymaga żadnej wiedzy programistycznej. Trzeba przy tym pamiętać, aby najpierw stworzyć kopię zapasową witryny, jeśli już zdążyliśmy umieścić na niej jakieś treści i nie chcemy zaczynać od zera.

Wtyczka nie działa – co jeszcze można zrobić?

Jeśli powyższe wskazówki nie zadziałały, powinniśmy podejść do sprawy z innej strony i zastanowić się, co wywołało problem. Czy wtyczka dotychczas działała prawidłowo, ale zaczęła dziwnie się zachowywać po zainstalowaniu jakiejś kolejnej wtyczki lub motywu? Możliwe, że to ona jest problemem i trzeba ją po prostu odinstalować.

Niekiedy po prostu różne wtyczki nie są ze sobą kompatybilne, zwłaszcza, jeśli ich cel jest bardzo podobny, a tworzą je różne osoby. W innych przypadkach jest zupełnie przeciwnie – do poprawnego działania wtyczka potrzebuje, aby zainstalować jeszcze jedną i inne wtyczki „towarzyszące”.

Informacji na ten temat najlepiej szukać w opisie samej wtyczki na jej stronie internetowej, jeśli takową posiada lub w sklepie z wtyczkami WordPressa. Zazwyczaj autor umieszcza tam też dane na temat sposobów rozwiązywania często spotykanych błędów dotyczących właśnie tej konkretnej wtyczki.

Trzeba przy tym pamiętać, że czasami problemy mogą być chwilowe – na przykład niedawno przez godzinę nie działały najpopularniejsze serwisy na świecie, ale potem awaria została naprawiona. Niedostępne były między innymi takie portale, jak Reddit, Spotify czy PayPal. Jak widać, problemy mogą dotyczyć nawet największych, a nie tylko małe firmy czy niezbyt znane hostingi. Niekiedy wystarczy więc tylko poczekać, aż problemy „same z siebie” znikną (a w praktyce nie znikną oczywiście same z siebie, tylko naprawi je czy to hostingodawca, czy twórca wtyczki).

Hosting z łatwą instalacją WordPressa – który wybrać?

Jak już wspomniano, wiele hostingów oferuje możliwość łatwego zainstalowania WordPressa (lub innego systemu do zarządzania treścią, choćby takiego, który jest bardziej przystosowany do sklepów internetowych) z poziomu panelu administratora. Warto postawić na właśnie taki hosting, zwłaszcza, jeśli nie posiada się zbyt dużej wiedzy na temat WordPressa i ogółem zarządzania stronami internetowymi. Można w ten sposób oszczędzić sobie wiele stresu i niepotrzebnych nerwów.

Pojawia się jednak jedno kluczowe pytanie, na które dość trudno odpowiedzieć, jeśli jest się laikiem w tym względzie, a mianowicie: który hosting wybrać, żeby nie przepłacić i nie napotkać na żadne uciążliwe błędy i problemy? Nie ma powodu do obaw, ponieważ wiele przydatnych opcji do rozważenia znajdziesz na tej stronie – każdy z pewnością znajdzie wśród proponowanych opcji coś dla siebie, niezależnie od tego, czy chce stworzyć bloga, stronę firmową czy sklep internetowy.

Warto zauważyć, że niektórzy hostingodawcy oferują darmową usługę migracji strony w obecnego hostingu. Jeśli nie chce się stworzyć zupełnie nowej strony, a zamiast tego planuje się przenieść już istniejącą witrynę na inny hosting, jest to bardzo użyteczna opcja. Dzięki temu nie narazimy się na żadne problemy, czy to z WordPressem i wtyczkami do niego, czy innymi kwestiami, podczas migracji strony, która potrafi być dość skomplikowanym procesem.

To dobra opcja zarówno dla dużych, jak i małych firm. Sprawdzi się świetnie choćby w przypadku, kiedy firma korzysta z wirtualnego biura i pracownicy nie mają bezpośredniego kontaktu ze sobą, w związku z czym rozwiązywanie problemów technicznych jest uciążliwe. Jeśli nie wiesz, czym ono jest, przeczytaj koniecznie artykuł o tym, czym jest wirtualne biuro i jakie ma ono zalety. To ciekawa kwestia, która zaczyna interesować coraz większą ilość firm, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy to coraz więcej kwestii zaczynamy załatwiać przez Internet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj