Pomagają pozyskiwać talenty z rynku pracy, wzmacniają lojalność już zatrudnionych pracowników, a przy tym świadczą o profesjonalnym i nowoczesnym sposobie prowadzenia przedsiębiorstwa — benefity pozapłacowe przynoszą konkretne korzyści zarówno pracownikom jak i pracodawcy. Warto więc przyjrzeć się bliżej niepieniężnym formom wynagradzania pracowników.

System wynagrodzeń – System kafeteryjny

System wynagrodzenia to nie tylko pieniężna forma zapłaty za świadczoną na rzecz pracodawcy usługę. Coraz częściej wśród oferowanych systemów wynagrodzeń znaleźć można benefity i dostępy do usług/produktów. Platformy oferujące zarządzanie wynagrodzeniem benefitowym pracowników jest system kafeteryjny lub inaczej nazywany systemem motywacyjnym. To narzędziem które w rękach dobrego leadera, pracodawcy, będzie mogło przyczynić się do poprawy wydajności zespołu, a także zwiększenia ich morale (przeczytaj co to jest system kafeteryjny) Motywowanie i zarządzanie pracownikami jest dziedziną biznesu, która jest nawet nie tyle oczekiwana co konieczna, z uwagi na coraz to większe wyzwania przed którymi stoi pracownik. Stres, brak motywacji, wypalenie zawodowe, to wielki problem przed którymi stoi dział HR i liderzy zespołów. System kafeteryjny potrafi w tym pomóc oferując szereg benefitów i pomocy dla pracowników takie jak np. wsparcie psychologiczne czy żłobki i przedszkola dla dzieci pracowników. Poniżej prezentujemy kilka z nich, które przygotowaliśmy na podstawie jednego z popularniejszych systemów kafeteryjnych w Polsce – Motivizer.pl

Formy wynagrodzenia pracowników w organizacji:

Opieka medyczna

Już ponad 3 miliony Polaków jest objętych prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Takowe pozwala korzystać z profesjonalnych usług medycznych bez oczekiwania w kolejkach. Oferta usług jest przy tym kompleksowa. Przykładowo opieka medyczna LUX MED zapewnia leczenie i usługi medyczne świadczone przez specjalistów z ponad 40 specjalizacji.

Z punktu widzenia pracodawcy formy wynagrodzeń pod postacią ubezpieczeń zdrowotnych przynoszą następujące korzyści:

  • Zwiększają wydajność pracowników. W każdym zawodzie lepszy stan zdrowia przekłada się na większą efektywność.
  • Oznaczają mniejszą liczbę absencji. Ze świadczeń medycznych uzyskiwanych w ramach ubezpieczenia można korzystać w dogodnych godzinach, tak by termin wizyty nie kolidował z obowiązkami służbowymi.
  • Sprawiają, że pracownicy stają się lojalniejsi. Możliwość objęcia prywatną opieką medyczną siebie oraz rodziny zwiększa poczucie bezpieczeństwa pracowników i przywiązanie do pracodawcy.

Zwłaszcza dziś, w trakcie pandemii, prywatne ubezpieczenie zdrowotne to wyjątkowo cenny benefit pozapłacowy dla pracowników.

Żłobki i przedszkola

Wynagradzanie pracowników w firmie w formie oferowania żłobków i przedszkoli dla dzieci pracowników to benefit, który doceni niemal każdy rodzic. Jeśli pracodawca doda do tego elastyczne godziny pracy, to może uzyskać ogromną wdzięczność od wielu pracowników.

Zapewnienie dostępu do nowoczesnych żłobków i przedszkoli ułatwia rodzicom organizację życia zawodowego i rodzinnego, a także wdrożenie w swoje życie ideę Work Life Balance, czyli równowaga miedzy życiem zawodowym a pracą. Warto też zauważyć, że taki benefit może zwiększyć integrację pomiędzy pracownikami, gdyż ich dzieci uczęszczają do tej samej placówki opiekuńczej.

Karta sportowa

Aktywność fizyczna ma szereg zalet. Uprawianie sportu niweluje poziom stresu i rozwija zdolności umysłowe, co ma to przełożenie na wydajność pracownika. Regularna aktywność ruchowa poprawia też stan zdrowia, co w konsekwencji oznacza mniejszą liczbę zwolnień chorobowych. Z tych powodów system nagród w firmie powinien obejmować kartę sportową tak, by zachęcić pracowników do częstszego uprawiania sportów.

Karta sportowa dla pracowników to też pożądana nagroda pracownicza. Ponad 20% Polaków uprawia sport, a możliwość uzyskania karty sportowej może zadziałać na nich motywująco. Co istotne, karta sportowa zapewnia dostęp do aktywności przystosowanych do różnych grup wiekowych i preferencji. Na przykład karta sportowa OK System to możliwość trenowania ponad 20 dyscyplin sportowych od jogi po sztuki walki. Równie ważne jest to, że karta zapewnia dostęp do ponad 4000 obiektów sportowych na terenie całego kraju.

Szkoła językowa

W przypadku niektórych stanowisk możliwość nauki w szkole językowej to nie nagroda dla pracownika, ale wręcz obowiązek służbowy. Wszędzie tam, gdzie ma się styczność z zagranicznymi kontrahentami, ciągłe udoskonalanie znajomości języków obcych jest przecież koniecznością.

Jeśli nawet pracownik nie posługuje się językiem obcym w pracy, to szkoła językowa wciąż może stanowić atrakcyjny benefit, przykładem takiej szkoły językowej w systemie kafeteryjnym jest Lingua Nova. 

Niektórzy naukę języków obcych traktują jako hobby. Ponadto nauka języków obcych korzystnie wpływa na sprawność mózgu i wzmacnia pamięć. To także może przełożyć się na to, że pracownik stanie się efektywniejszy w miejscu pracy. W dodatku nauka języków obcych w szkole językowej takiej jak Lingua Nova odbywa się całkowicie zdalnie, co pozwala zaoszczędzić czas.

Karty podarunkowe

Nagroda w pracy w formie karty podarunkowej może okazać się lepszym rozwiązaniem niż wręczenie pracownikowi premii pieniężnej. Jeśli bowiem przeleje mu się nagrodę pieniężną na konto, tak, jak standardową wypłatę, to prawdopodobnie środki zostaną wydane na bieżące wydatki. Tymczasem karta podarunkowa np. do Allegro zapewne zostanie przeznaczona na cel konsumpcyjny. Zakupiona rzecz będzie się zaś kojarzyć z prezentem od pracodawcy.

Jednocześnie karty podarunkowe do dużych sklepów gwarantują elastyczność. Obdarowany sam wybiera, co chce kupić. W konsekwencji nie ma tu ryzyka przekazania nietrafionego prezentu, co mogłoby mieć miejsce przy podarowaniu nagrody rzeczowej.

Nietypowe nagrody w pracy

Sposoby wynagradzania pracowników powinny być na tyle różnorodne, by trafiać w różne gusta. Wśród niestandardowych pomysłów na nagradzanie podwładnych znajdują się:

  • Oferta gamingowa dla pracowników – nowość na rynku, oferuje dostęp do rozgrywek sieciowych w ramach platformy PlayStation Plus, Xbox Live, czy Steam. Pracodawcy zauważyli, rosnącą tendencję graczy wśród pracowników m.in. IT.
  • Karta podarunkowa Allegro – pracownik w ramach systemu kafeteryjnego dostaje do wykorzystania kartę podarunkową, którą może zrealizować według własnych potrzeb w Allegro – największej platformie e-commerce w Polsce.
  • Karty paliwowe Circle K  — w ten sposób można zrekompensować pracownikom koszty ponoszone w związku z dojazdem do miejsca pracy.
  • Dostęp do ebooków i audiobooków — wśród nich pojawiają się zarówno treści rozrywkowe, jak i te przekazujące wiedzę przydatną w pracy.
  • Karty restauracyjne — gwarantują one nawet 50% zniżki na zamówienia składane w wybranych restauracjach.
  • Vouchery na wydarzenia kulturalne — kupony, które uprawniają do tańszych biletów np. na seanse filmowe.
  • Bony wakacyjne — umożliwiają rezerwację miejsc hotelowych w ośrodkach turystycznych ze zniżkami do nawet -70%.

Podsumowanie

System wynagrodzeń powinien dawać szerokie spektrum możliwości wyboru. Pracodawcy widzą, że im bardziej doświadczony pracownik, im lepszym jest specjalistą, tym ciężej jest go zmotywować, ponieważ jego wymagania i oczekiwania są wysokie. Wsłuchiwanie się w potrzeby pracowników i umiejętność nawiązywania z nimi relacji to jedno z fundamentów pracy managementu, do tego warto dodać narzędzie pozwalające na efektywne wykorzystanie tej wiedzy w procesie motywowania i zarządzania pracownikami. Warto przy tym pamiętać, by wybrać taki system nagradzania pracowników, w którym sami pracownicy podejmują decyzje co do wyboru konkretnych benefitów. Tyko wtedy system nagród działa w pełni efektywnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj