W danym roku podatkowym otrzymałeś wynagrodzenie za pracę zarówno w Polsce, jak i w Niemczech? Jak rozliczyć się z urzędem skarbowym w takiej sytuacji? Zobacz, jak rozliczyć PIT i dopilnuj wszelkich formalności, aby uniknąć problemów z fiskusem.

Praca w Polsce i w Niemczech – jak się rozliczyć?

Zagraniczne oferty pracy są popularne wśród Polaków, którzy chcąc polepszyć swój budżet i podejmują decyzję o pracy za granicą. Jedni decydują się na pracę tymczasową, a inni na stałe wyjeżdżają z kraju, aby rozwijać swoją karierę zawodową. Niektórzy w ciągu jednego roku podatkowego podejmują się zarówno pracy w Polsce i w Niemczech. Jak się rozliczyć w takim przypadku? Aby dopełnić wszystkich formalności, warto zasięgnąć opinii ekspertów oraz innych osób, które wyjechały z kraju w celach ekonomicznych i mają doświadczenie w rozliczeniu podatków w Niemczech.

Praca w Niemczech: forum

Na forum o pracy w Niemczech: https://www.gowork.pl/forum/praca-w-niemczech znajdziesz przydatne wskazówki zarówno od osób zatrudnionych za granicą, jak i eksperta prawnego. Podjęcie się zatrudnienia w obcym kraju wymaga odpowiedniego przygotowania, a pomoc doświadczonych osób, które również zdecydowały się wyjechać do pracy za granicę, znacznie ułatwi przygotowania i pomoże w dopełnieniu wszelkich formalności.

Rozliczenie PIT: praca w Polsce i Niemczech

Jak wygląda rozliczenie PIT? Praca w Polsce i Niemczech wymaga rozliczenia, a polski podatnik jest zobligowany do wykazania wszelkich dochodów uzyskanych podczas pracy w Niemczech za pomocą rocznego zeznania PIT. Pracownik, który otrzymywał wynagrodzenie za pracę na terytorium Niemiec, może rozliczyć się w Polsce, w tym celu musi skorzystać z metody wyłączenia z progresją. Jak to zrobić? Za pomocą tej metody osiągnięty za granicą dochód zostaje wyłączony z podstawy opodatkowania w Polsce, a wysokość otrzymanego w Niemczech wynagrodzenia jest brana pod uwagę tylko podczas ustalania stawki podatku od pozostałych dochodów opodatkowanych w Polsce, według przyjętej skali podatkowej. Rozliczając się w ten sposób za pracę wykonywaną w Niemczech, polski pracownik musi płacić tzw. Lohnsteuer – podatek dochodowy od osób fizycznych, którego kwota jest uzależniona od wysokości dochodów i definiowana przez odpowiednie tabele podatkowe.

Rozliczenie podatku jest obligatoryjne

Decydując się na zatrudnienie za granicą, należy pamiętać o obowiązkowym rozliczeniu podatku. Praca w Niemczech i Polsce charakteryzuje się odrębnymi przepisami w tej kwestii, jednak dzięki zawarciu umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania między Polską a Niemcami, pracownik może uniknąć podwójnej opłaty i rozliczyć wszystkie dochody za jednym razem. W tym celu należy przedstawić swoje dochody uzyskiwane zarówno w Polsce, jak i w Niemczech i wykazać je w rocznym zeznaniu PIT. Zawarcie polsko-niemieckiej umowy bilateralnej sprawia, że wykazane wynagrodzenie nie jest uszczuplane o dodatkowy podatek, a pracownik, który w danym roku podatkowym pracował zarówno w Polsce jak i w Niemczech, musi rozliczyć swoje dochody jedynie z polskim urzędem skarbowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj