Prowadzisz działalność gospodarczą i zastanawiasz się nad zatrudnieniem biura księgowego? Ze statystyk wynika, że ponad 90% małych i średnich firm decyduje się na zlecenie usług finansowo-księgowych poza swoją działalność. Co to oznacza? Mniej więcej to, że właściciele nie prowadzą księgowości sami. Nie decydują się również na stworzenie dodatkowego etatu w swojej firmie dla księgowej lub księgowego.

Wydaje się to być najrozsądniejsza decyzja. Wszak poprawne prowadzenie rozliczeń finansowo-księgowych jest wyjątkowo nieprzyjemne. Zajmuje dużo czasu a pensja dobrego specjalisty również nie należy do najmniejszych. Rozliczenia, kontakty z urzędami takimi jak ZUS oraz innymi instytucjami wchodzącymi w skład aparatu skarbowego państwa to koszmar każdego przedsiębiorcy. Podobnie zresztą jest z ciągle zmieniającymi się przepisami. Biegła znajomość obowiązujących przepisów, dla osób, które de facto mają na co dzień liczne inne obowiązki, jest wręcz niewykonalna. Dlatego właśnie biura rachunkowe oferują kompleksową obsługę księgową firm, a biuro księgowe InPLUS jest właśnie jednym z takich miejsc.

Po co biura księgowe wykupują polisy ubezpieczeniowe

Każde biuro rachunkowe ma obowiązek wykupienia polisy ubezpieczeniowej OC. Czemu ma ona służyć? Przede wszystkim ma ona zabezpieczyć Klientów biura przed konsekwencjami błędów popełnionych w rozliczeniach. Jednak nie tylko, dotyczy to również wszelkich dokumentach, którymi się zajmują. Nie oznacza to, że biura rachunkowe się mylą na potęgę – to działa raczej w myśl zasady „przezorny zawsze ubezpieczony”.

Bezpieczeństwo podstawą zaufania

Biuro rachunkowe samo w sobie nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe Klienta wobec instytucji wchodzących w skład aparatu skarbowego państwa. Dlatego, aby Klienci czuli się bezpiecznie, wykupowana jest polisa ubezpieczeniowa. Aby się upewnić, czy biuro dopełniło obowiązku, Klient powinien mieć możliwość zweryfikowania, czy umowa z ubezpieczycielem rzeczywiście została zawarta. Potencjalnemu Klientowi powinno więc bez problemu zostać udostępnione potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, łącznie z kwotą. Oczywiście im wyższa kwota ubezpieczenia, tym większe zabezpieczenie.

Wybór biura księgowego – lista punktów do sprawdzenia jest dość długa

Wykupiona polisa ubezpieczeniowa jest jedną z pozycji, którą należy odznaczyć na check liście dotyczącej wyboru dobrego biura rachunkowego. Na co jeszcze powinno zwrócić się uwagę? Przede wszystkim na zakres usług. Biuro podatkowe InPLUS w Lublinie oferuje swoim Klientom pełną obsługę księgowo-rachunkową, wliczając w to m.in. prowadzenie ksiąg handlowych, podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów oraz ewidencję przychodów przy tzw. rozliczeniu ryczałtowym. Aby poznać pełną ofertę biura podatkowego InPLUS w Lublinie zapraszamy do odwiedzenia ich strony internetowej https://www.inplus.lublin.pl/.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Ważnym punktem do odhaczenia na liście są kompetencje pracowników biura. Nie da się bowiem ukryć, że powierzając komuś dokumenty firmy, bardzo ważne jest upewnienie się, że wybór jest właściwy. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, czy pracownicy posiadają certyfikaty, kursy, szkolenia oraz licencje. Dobrym odniesieniem są również referencje innych Klientów biura rachunkowego. Co prowadzi nas do kolejnego punktu na liście, czyli doświadczenia.

Doświadczenie pracowników biura rachunkowego

Jest ono wyjątkowo cenne. I wbrew pozorom nie chodzi tylko i wyłącznie w tym punkcie o obycie z klientami. Co mamy w takim razie na myśli? Przede wszystkim wieloletnia obecność na rynku usług księgowych musiała zaowocować nabyciem wiedzy związanej ze specyfiką współpracy z lokalnymi oddziałami instytucji wchodzących w skład aparatu skarbowego państwa. Wybierając doświadczone biuro rachunkowe można mieć pewność, że mają oni w swoim portfolio ogromny przekrój sytuacji, w których kontakty z urzędami nie należały do najprzyjemniejszych. A to oznacza, że są w stanie doradzić swoim Klientom w przypadku wystąpienia kwestii spornych.

Cyfryzacja i współczesne realia biur rachunkowych

Ten kto współpracował z różnymi biurami rachunkowymi doskonale wie, że nie zawsze postęp technologiczny jest w nich widoczny. Do dziś spotkać można księgowe, dla których dokument przesłany drogą elektroniczną, jest dokumentem, który nie dotarł w ogóle. Nie ma to jednak miejsca w przypadku ofert dobrych biur księgowych. Takie sytuacje zdarzają się raczej tylko, w momencie gdy księgowa lub księgowy, zatrudnieni zostali na etat w firmie. I choć poszczycić się mogą ogromem wiedzy i doświadczenia to jednak na bakier im z nowoczesnymi technologiami. Taka sytuacja jest wręcz nie do pomyślenia w biurach rachunkowych, które oferują swoje usługi wielu klientom. Dziś troska o wygodę klienta i bezproblemową komunikację jest równie ważne co skrupulatne prowadzenie dokumentacji. Komunikacja za pośrednictwem e-mail czy telefonu jest totalnym minimum. Dodatkowo wybór biura, któremu nie trzeba dostarczać dokumentów osobiście sprawia, że oszczędzamy czas a w rezultacie i pieniądze. Przecież w przypadku osób prowadzących swoją działalność gospodarczą to czas jest najcenniejszą wartością. Żaden właściciel nie ma go aż tyle, aby móc śledzić każdą nową ustawę lub nowelizację wchodzącą w życie. Jest to niewykonalne. Dlatego skorzystanie z usług biura rachunkowego jest doskonałą opcją. To pozwala również na współpracę z dowolnym biurem księgowym i nie ogranicza wyboru tylko do podmiotów działających w okolicy.

Podsumowanie

Wybór profesjonalnego biura rachunkowego nie jest prosty. Jest bardzo dużo kwestii, które należy wciąć pod uwagę. Dlatego właśnie każde przedsiębiorstwo powinno przeprowadzić odpowiednie poszukiwania, aby biuro, które wybierze w pełni spełniało jego oczekiwania i wymagania. Dzięki temu zarówno pracownicy, jak i sam właściciel będą mogli skupić się na wypracowywaniu zysków dla firmy. A sprawami księgowo-rachunkowymi zajmie się wyspecjalizowane w tym działaniu biuro księgowe. Jednym z biur, któremu warto jest powierzyć swoje finanse jest wcześniej wspominane biuro rachunkowe InPLUS z Lublina. Oferują oni szeroki zakres usług w tym np. oprócz usługi księgowo-rachunkowej również wirtualne biuro, pomoc przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej lub usługi kadrowo-płacowe. Mogą pochwalić się bogatym doświadczeniem i wysokimi kwalifikacjami – a to dopiero początek listy pozytywów. Wystarczy się skontaktować i przekonać samemu, że współpraca z księgowością nie musi być udręką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj